Fare Nedi̇r ? Nasıl Uzaklaştırılır ?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
5 Eylül 2019, Perşembe
Fare Nedir ? Nasıl Uzaklaştırılır ?
Fare, kemiriciler (Rodentia) takımının Myomorpha alt takımından, başta ev faresi (Mus musculus) olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adı.
Fare Nedir ? Nasıl Uzaklaştırılır ?

Fare Nedir? 

Fare, kemiriciler (Rodentia) takımının  Myomorpha alt takımından, başta ev faresi (Mus musculus) olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adı. Belirli bir taksonomik gruba karşılık gelmeyen "fare" adı, bilimsel adlandırmada özellikle Muridae familyasının üyeleri ile Cricetidae familyasının Hespromyini oymağı (Yeni Dünya fareleri) için kullanılır. Bununla birlikte Muridae familyasının Rattus cinsini oluşturan ve halk arasında lağım faresi ya da keme olarak da bilinen kemiricilere sıçan denilir. Cricetidae familyasının Microtus cinsini oluşturan ve tarla faresi olarak da bilinen kemiriciler ise fare türü değildir.

Özellikleri

Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır.

Kıvrık kesici dişlerini sert toprak ve taşları yerinden oynatmak için kullanır. Kesici dişleri sürekli olarak büyüdüğü için aşınan yüzeyler hemen yenilenir. ‘’Hepçil’’ beslenme prensibine sahiptirler. Tahıl, kök, meyve, ot, böcek gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler. Yapıları türlerine bağlı olarak değişmektedir fakat vücut biyolojileri aynıdır. 

Farenin başının önünde bulunan 2 adet göz ve 2 adet dış kulak yapıları vardır. Kulaklar bazı farelerde çok büyük bazılarında ise çok küçüktür. Kulak yapısının küçük olması az duyduğu anlamına gelmez. Ölçülebilmiş değerlerden bahsetmek gerekirse 0,1 Hz ‘ den 200 kHz ‘ e kadar duydukları bilinmektedir. 

Farenin bedeninin bitiminde uzunca kuyrukları bulunur bazı türlerinde bu kuyruk bedenin 2 katı kadar olabilmektedir. Fare kuyruğunu genellikle tutunma aracı olarak kullanır. 

Farelerin baş kısmında ağız yapıları bulunur ve ağzının içinde sıralı halde dişleri vardır. Farenin dişlerinin özelliği çok sert cisimleri dahi kemirebilirler. Bazen mermer gibi sert cisimleri dahi kemirirler. Bu kemirilme aşamasında farenin dişleri körelir fakat farenin dişlerinin özelliği dişlerin kendisini yenilenmesidir. Farelerin tükürük salgısı da narkoz etkisinde insan ve hayvanları pasif durumda yakaladıkları zaman, özellikle geceleri bu canlıların kulak, burun, dudak ve parmaklarını kemirerek yerler. 

Bazıları lağımda, bazıları sularda bazıları da tamamen doğada yaşarlar ve yaşadığı çevreden beslenirler. Bunun yanında fareler besin olarak böcekleri, ölü hayvan leşlerini ve atık olan her şeyi yerler. 

Fareler çeşidine ve türüne göre faklı sayıda çoğalırlar. Bazı fare türleri yılda 4 bazıları ise 6 defa yavrularlar. Fareler diğer haşerelerden farklı olarak üremede canlı yavru doğururlar. Yani fareler herhangi bir yere yumurta bırakmazlar. Evinizde veya işletmenizde fare olup olmadığını anlamak için temizlik yaptığınızda eğer evde fare pisliği var ise mutlaka  fare bulunma riskiniz  vardır. Fare pisliği pirinç tanesi büyüklüğünde ve siyah renktedir.

Fare zararlı bir canlı mıdır ?

Fareler; ekosistemin besin zincirinde türlerin devamlılığı için çok önemli bir canlıdır ve var olmalıdır, ayrıca şehirlerde kanalizasyon sistemlerimizin tıkanmamasında da önemli bir etkendir.

Ancak; tarlalara, ambarlara ve evlere de dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar. İnsan eliyle yapılmış korunaklı yapılarda yaşamayı yeğleyen bir çok tür, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit gereci kemiren, hatta hanta virüs, tifüs, veba gibi salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır. Doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. 

Kaynak: Encyclopædia Britannica

Etiketler
fare nedir
fare nasıl uzaklaştırılır
fare kovucu yöntemler
fare kovucu ürünler
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın